Akt? Lingerie? Portrét?



Ahojte všetci. Po skúsenostiach, ktoré pri foteniach – a najmä pri ich dohováraní zažívam, som sa rozhodol stanoviť vlastný slovník pojmov 🙂 Predídeme tak siahodlhému dohadovaniu sa o štýle výslednej fotografie.

Myslím, že pojmy ako svadobná fotografia, fotenie tehuliek alebo fotenie detí vysvetlovať nemusím. Tam je všetko jasné. Problém nastáva hlavne pri fotení bookov pre začínajúce alebo skúsené modelky. Pri dohováraní takýchto foto shootingov a ich štýlu používam tieto výrazy:

 

portrét – fotky si predstavujem od pása smerom hore, hlavne fotky tváre

príklad:

fotograf portret Bratislava

 

glamour – podľa môjho ponímania sa jedná o fotky s luxusným stylingom, situované do luxusného prostredia s luxusnými doplnkami. Fotená osoba je oblečená v obleku, šatách atď.

príklad:

foto svadba fotograf rande svadobny fotograf bratislava

 

 

 

 

Fashion – fotenie v štýlových outfitoch

príklad:

fotenie spoločenských udalostí bizni fotografia event

 

pin-up – fotky v štýle 50-60 rokov – ide o styling, fotená osoba môže byť oblečená v dobovom úbore 🙂 alebo v spodnom prádle

príklad:   http://www.dailydesigninspiration.com/photography/picnic-ii/

 

lingerie – ateliérové alebo exteriérové fotenie v spodnom prádle, niekto to nazýva aj poloakt 🙂

príklad:

fotenie boudoir glamour fashion lingerie bratislava

 

boudoir – interiérové fotky, ktoré sú fotene v budoároch, t.j. luxusných spálňach, fotená osoba je zachytená v romantických pózach a v spodnom prádle

príklad:

lingerie photo boudoir fotky

 

umelecký akt – fotená osoba je nahá, intímne partie sú poväčšinou zahalené (alebo aj nie) avšak nejedná sa o fotenie žiadnej pornografie!

Príklad:

akt fotenie aktu umelecky akt

 

 

Často sa môžete stretnúť aj s tým, že ponúkam fotenia formou TFP. Pre vysvetlenie tohto pojmu citujem Wikipediu: ”

“Ide o dohodu  medzi modelom a fotografom, ktorá se týka fotografovania a spôsobu práce s výslednými fotografiami. Fotograf zvyčajne ponúkne bez nároku na honorár modelu sériu nejlepšie vydarených fotografií. Model ako protislužbu väčšinou fotografovi poskytne licenciu pre použitie nafotených fotografií a udelí fotografovi dohodnutý model release.

TFP je vlastne formou bartra – žiadna zo strán neplatí druhej peniaze (za fotografovanie) – a úžitok z tejto dohody majú obidve strany: model(ka) získa fotografie do svojho „booku“, ktorými sa môže prezentovať (napríklad pre ďalšie zákazky, konkurzy a pod.) a fotograf ďalšiu referenciu a fotografie do svojho portfólia. ”

Pri TFP môžete napriek tomu, že sa jedná o barter, očakávať profesionálny prístup. Pre fotenie TFP si modelky/modelov vyberám!

 

Ak by sa Vám zdalo niečo nejasné, kontaktujte ma 🙂

 

(1282)